Kde bolo, tam bolo ...

V srdci Európy bola raz jedna zvláštna krajina, v ktorej žili štyria malí chlapci.
Jakubko, Peťko, Robko a Adamko odmalička bojovali s nepriazňou osudu, pretože po narodení na nich zlý čarodejník uvalil krutú kliatbu a zoslal na ich drobné telíčka neľútostnú chorobu.
Duchennova svalová dystrofia. Toto znelo v ušiach vystrašených rodičov.

Strašná kliatba ohromila celé rodiny a v dušiach rodičov malých chlapcov nastalo zdesenie.
Skľúčení, vzali svoje deti do náručia a tuho si ich privinuli, ako keby ich chceli ochrániť pred tou nespravodlivosťou.
Trpezlivo, starostlivo a s nekonečnou láskou, hľadali počas dlhých mesiacov pomoc u múdrych lekárov naprieč celým kráľovstvom, avšak na svete nebolo lieku, ktorý by dokázal ich slabnúce deťúrence vyliečiť.

Čas plynul a aj keď to nemali ľahké, chlapci rástli a učili sa všakovakým veciam.
Láskaví, odvážni a šľachetní mladí muži si v krajine podmanili srdcia mnohých ľudí, ktorí ich pre ich veľkú statočnosť a odvahu, pasovali za kráľovských mušketierov.

Na radosť rodičov i všetkých dobrých ľudí v kráľovstve, dobré víly z celého sveta, vynašli jedného dňa spoločnými silami vzácny elixír a riekli: „Nemáme síce moc urobiť niečo, čo by úplne zrušilo temnú kliatbu takej veľkej sily, no môžeme ju na dlhé roky oslabiť a zmierniť, tak aby štyria mušketieri mohli stáť na vlastných nohách, usmievať sa, hrať sa a viezť tak kvalitnejší a plnohodnotnejší život...“

Náš príbeh by mal ďalej pokračovať asi tak, že deti dostali toľko potrebný liek a žili šťastne a spokojne aj so svojimi rodinami.
Avšak nebolo to celkom tak, pretože zlý čarodejník sa odmietol vzdať a liek pred chalpcami ukryl do veže, do ktorej neviedli žiadne schody! Do veže, ktorá bola obrastená množstvom poprepletaných tŕňov a bolo doslova nemožné do nej preniknúť...“ A tak nemali malí chlapci cestu za liečbou vôbec jednoduchú...

Pár slov o nás

Jakubko

Jakubko je veľmi vďačný a trpezlivý chlapček s láskavým srdiečkom. Má rád čísla, krásne kreslí, a zbožňuje detské ihriská. Veľmi sa tešíme, že na Jakubkovi už možno pozorovať aj prvé pozitívne účinky Translarny. Jakubko sa rád túla s tatinom po prírode, avšak pred nástupom na liečbu mnohokrát nevládal. Vďaka Translarne si už môžu užívať aj dlhšie prechádzky, pretože nožičky začali Kubka poslúchať trošku lepšie.

Adamko

Adamko má deväť rokov, je to veľmi šikovný a statočný mladý muž, ktorý vďaka svojmu nebojácnemu pomocníkovi- lieku Translarne, zdoláva všetky prekážky, ktoré mu DMD stavia do cesty. Adamko má veľmi rád autá a zbožňuje plávanie.

Peťko

Peťko je skromný a láskavý chlapček, ktorý si Vás v momente získa svojou srdečnosťou a úprimnosťou. Peťko je veľký majster a pomocník. Zo všetkého najradšej pomáha svojmu ockovi s prácami okolo domu. Jeho veľkým snom je vedieť behať a bicyklovať.

Robko

Robko je veselý chlapček, ktorý by veľmi chcel hrať futbal so svojimi staršími sestrami. Od septembra je z neho hrdý prváčik, ktorý chce chodiť do školy aj cez víkendy, má rád zvieratká a autíčka. Chlapci s DMD majú od malička veľký problém kráčať do svahu, behať, či chodiť po schodoch. Robkovi rodičia však vďaka Translarne pozorujú na svojom synčekovi prvé dobré signály, pretože Robko menej zakopáva a dokáže už aj trošku poskočiť. Mohlo by sa zdať, že sú to neveľké pokroky, ale pre svalových dystrofikov sú doslova veličizné!